Prostki to niezwykła miejscowość położona na Mazurach. Podczas II wojny światowej łączyły się tu granice Korony, Litwy oraz Prus Książęcych.
Niewątpliwie atrakcją Prostek jest zabytkowy słup graniczny z 1545 roku. Znajduje się na granicy wsi Bogusze i Prostki. Słup jest ciekawy, ponieważ wygląda jak murowana kapliczka. Stoi w miejscu, gdzie zbiegały się granice Korony, Litwy oraz Prus Książęcych. Na słupie znajduje się herb Litwy oraz tablica z informacją po łacinie, że te ziemie należały do Zygmunta Augusta i Albrechta Hohenzollerna.
Bitwa z „Potopu”
Warto wybrać się do Prostek w lipcu, bo wtedy w ramach projektu Rzeka Historii, można zobaczyć rekonstrukcję sławnej bitwy pod Prostkami z 1656 roku, o której pisał w ,,Potopie” Henryk Sienkiewicz.
Poza tym koniecznie trzeba odwiedzić drewniany kościół, znajdujący się we wsi Ostrokół, który został wybudowany w 1667 roku i przetrwał nienaruszony do dziś. Można w nim obejrzeć zabytkowe organy z 1799 roku. Działało tu wielu znanych pastorów, np. Sebastian Fedorowicz czy Jan Jakub Stern.
Międzynarodowy Szlak Tatarski
Z kościołów można jeszcze obejrzeć neogotycki, wybudowany we wsi Różańsk Wielki. Został wybudowany w miejscu wcześniej tam stojącego drewnianego kościoła. Uwagę przyciągają obrazy, m.in. Matki Bożej Nieustającej Pomocy czy wizerunek św. Szczepana z 1964 roku.
Latem warto pokonać Międzynarodowy Szlak Tatarski, rozpoczynający się w Prostkach, a kończący w Oziersku. Można go przejechać rowerem lub przejść pieszo. Na tej trasie znajduje się między innymi wcześniej wspomniany drewniany kościół.
(Fot. Pixabay / CC0)