W dyskusjach Polaków wciąż trwa spór na temat wyższości Świąt Wielkiej Nocy nad Bożym Narodzeniem. Lub odwrotnie. Faktem jest, że Wielkanoc traktujemy z mniejszą atencją niż zimowe święta. Być może wynika to z czasu trwania – Wielkanoc to przecież zaledwie dwa dni, z których tylko jeden wypada ponad świąteczną tygodniową normę. Po drugie pogoda. Nie zawsze można liczyć na wiosenne święta, coraz częściej jest to okres przedwiośnia, a nawet zdarzają się drobne, krótkotrwałe śniegi. Nie ma też nastrojowej choinki i tylko w niektórych regionach Polski zajączek przynosi dzieciom małe upominki.

Wielkanoc jednak generalnie kojarzy się nam z wiosennymi porządkami, święconką i palmą wielkanocną, którą święci się tydzień przed Świętami. W koszyczku ze święconką tradycyjnie znajdują się malowane jajka ugotowane na twardo, słodka figurka baranka, kawałek wędzonego mięsa, chleb, ciasto, sól i chrzan.
A wielkanocny poniedziałek upływa nam, a zwłaszcza najmłodszym, pod znakiem śmigusa-dyngusa.

Zwycięskie palmy
Tydzień przed Wielkanocą, w Niedzielę Palmową można było podziwiać palmy przygotowane przez mieszkańców gminy w konkursie na najpiękniejszą palmę wielkanocną.

Pierwsze miejsce w kategorii prac indywidualnych zajęła pani Irena Warszawska, drugie – pani Danuta Osewska i trzecie – pani Aleksandra Kosel. W kategorii prace zbiorowe zwyciężył natomiast Klub Seniora z Prostek. Wystawę prac oraz ozdób świątecznych można oglądać w Gminnym Ośrodku Kultury.
(MW / Fot. Pixabay / CC0)